Roditeljstvo je divan, složen i izazovan proces. Stoga, roditelji nekada imaju osećaj izolovanosti u susretu sa mnogostrukim izazovima koje roditeljstvo nosi.
Podrška roditelja roditelju, koja se često naziva i vršnjačkom podrškom roditelja, podrazumeva da roditelj koji je doživeo iskustvo roditeljstva deteta ili mlade osobe sa emocionalnim, bihevioralnim i kognitivnim teškoćama podržava druge roditelje na njihovom putu. Iskustva pokazuju da je razmena informacija, podrške i zastupanja između porodica od ogromnog značaja za prevazilaženje izazova odgajanja i podrške detetu sa emocionalnim, mentalnim poremećajima ili poremećajima u ponašanju. Zbog toga se u svetu edukaciji roditelja koji podržavaju druge roditelje poklanja značajna pažnja.
Roditelji-pomagači koriste pristup zasnovan na snagama koji uvažava individualni i porodični identitet, kulturnu istoriju, životna iskustva, uverenja i sklonosti. Iskustva pokazuju da obučeni roditelji-pomagači mogu da pruže drugim roditeljima i drugim porodicama pomoć u rešavanju problema, omoguće slušanje i razumevanje, pruže emocionalnu podršku, omoguće adekvatnu informisanost o različitim aspektima problema i ličnim iskustvima u vezi sa njima, omoguće efikasno i brzo povezivanje sa resursima zajednice, pruže lično iskustvo iz prve ruke o nezi i roditeljstvu deteta, omoguće upućivanje na druge resurse koji mogu olakšati život i participaciju u zajednici i dr.
Imajući sve navedeno u vidu, generalni cilj ovog programa je osnaživanje primarne grupe roditelja-pomagača da jačaju kompetencije drugih roditelja za senzitivno, responzivno i podsticajno roditeljstvo u različitim uzrasnim fazama, u okviru tipičnog i atipičnog razvoja deteta, kroz prolazak roditelja-pomagača kroz set od pet modula obuke roditelja za pružanje podrške drugim roditeljima.
Kome je namenjen?
Ako ste član nekog roditeljskog udruženja, bili u prilici da pomažete drugim roditeljima, želeli da unapredite ili steknete nove veštine i znanja koja će Vam omogućiti da razumete druge roditelje i pružite im adekvatnu podršku, onda je ovaj poziv za vas.
Koliko traje?
Program traje pet nedelja. Aktivnosti se realizuju jednom nedeljno u trajanju od 3h. Program je sačinjen od dve grupe aktivnosti tokom tih pet nedelja: a) pet tematskih susreta (svaki susret je koncipiran tako da sadrži prezentovanje sadržaja, diskusiju, rad u malim grupama, iskustvene vežbe itd.) i b) tri grupna supervizijska susreta (termini će biti odabrani u dogovoru sa grupom).
Gde se realizuje?
Program će se realizovati online, preko Zoom aplikacije.
Koje teme će se obrađivati tokom Programa?
- Rani razvoj, razvojni rizici i smetnje, rane intervencije
- Responzivnost i igra, rutine i razvoj funkcionalnih veština, saradnja sa drugim pomagačima i stručnjacima, prirodna sredina kao optimalna za razvoj, roditelj uključen u rane intervencije
- Granice i roditeljski stilovi, kako porodica otvara granice ka drugim sistemima – škola, vršnjaci, lokalna zajednica, društvo i kutlura.
- Tranzitorne tačke, posebni izazovi adolescencije
- Roditeljska briga o sebi, aktivizam i zagovaranje, roditelj-pomagač.
Šta će biti rezultat ovog Programa?
Očekujemo da će roditelji koji su završili ovaj Program:
1) unaprediti razumevanje razvojnih aspekata ranog detinjstva u okviru tipičnog i atipičnog razvoja deteta i steći veštine adekvatnog deljenja ovih informacija sa drugim roditeljima;
2) unaprediti razumevanje značaja roditeljske senzitivnosti i responzivnosti kao faktora kvaliteta odnosa roditelj-dete kroz ceo život i steći veštine zajedničkog osmišljavanja podsticajnih strategija sa drugim roditeljima, a u cilju kreiranje adekvatnijeg konteksta za razvoj dece;
3) unaprediti znanja o različitim roditeljskim stilovima i praksama, značaju negovanja kulturalno- senzitivnih uverenja, o značaju senzibilizacije na poštovanju i uvažavanju različitosti i steći veštine praktikovanja ovih znanja sa drugim roditeljima;
4) unaprediti znanja o važnosti brige roditelja o sebi, negovanju zdravih navika, o značaju mentalnog zdravlja staratelja i steći veštine adekvatnog deljenja ovih informacija sa drugim roditeljima;
5) unaprediti znanja o razumevanju značaja zagovaranja i steći praktične veštine delovanja u ovoj oblasti.
Dodatno, očekujemo da će roditelji po završetku Programa (krajem novembra) organizovati tribinu – okrugli sto, a u vezi sa podrškom koju roditelji dobijaju jedni od drugih.
Svi roditelji učesnici Programa će dobiti sertifikat o učešću u programu.
Kako da se prijavite?
Učešće u Programu je besplatno. Broj polaznika je ograničen. Prijave će se primati do 17.oktobra.
SVI ZAINTERESOVANI MOGU DA POPUNE ONLINE PRIJAVU NA OVOM LINKU.
Ostavi komentar