Upoznajte se sa našim stručnjacima i oblastima u kojima oni pružaju uslugu savetovanja i podršku roditeljima male dece sa razvojnim poteškoćama (do sedam godina starosti):
Biljana Mihajlović, psiholog
Zaposlena u PU ’’Vukica Mitrović’’ u Leskovcu, kao stručni saradnik-psiholog. Završila psihologiju na Filozofskom fakultetu u Nišu, i od 1988. bavi se unapređivanjem kvaliteta predškolskog vaspitanja i obrazovanja. Vodi duže od 30 godina savetovalište za roditelje u svojoj ustanovi. Zahvaljujući brojnim stručnim radovima i prezentacijama na stručnim skupovima zaposlenih u predškolskim ustanovama, kao i stečenim kompetencijama za samovrednovanje kvaliteta rada i inkluzivni razvoj predškolskih ustanova, stekla zvanje pedagoškog savetnika od Ministarstva prosvete.
U svojstvu pedagoškog savetnika angažovana kao spoljni saradnik Školske uprave Leskovac na projektima jačanja kapaciteta PU za samovrednovanje, i poslednjih par godina kao spoljni saradnik na pružanju podrške školama i predškolskim ustanovama u oblasti zaštite dece od nasilja, zlostavljanja,zanemarivanja i diskriminacije. Završila međunarodnu obuku za Ranu intervenciju u okviru projekta Unicefa, Fonda za otvoreno društvo i BPC-a.
Član je Tima za ranu intervenciju u Leskovcu i Savetodavnog odbora za rane intervencije Srbije. Član osnivačke skupštine i Udruženja roditelja ’’Ringeraja’’ u Leskovcu.
Vesna Hajduković, psiholog
Diplomirani psiholog i geštalt psihoterapeut, ima više od dve decenije iskustva u radu sa porodicama i decom.
Radi u Razvojnom savetovalištu i u Savetovalištu za mlade Doma zdravlja Rakovica. Aktivno je učestvovala u radu Radionica za reproduktivno zdravlje mladih, Radionica za bolesti zavisnosti, u Školi roditeljstva, držala predavanja u školama o zdravim stilovima života, član je i koordinator Komisije za zlostavljanje i zanemarivanje dece.
Posebna oblast njenog interesovanja je rani razvoj dece. Član je i koordinator tima koji implementira Model Ranih intervencija za porodice i decu sa razvojnim smetnjama i rizicima, pod pokroviteljstvom UNICEF-a i Fondacije za otvoreno društvo. Pohađala je brojne nacionalne i internacionalne edukacije i nosilac je međunarodnog ANIP-ovog sertifikata za Rane intervencine koje podrazumevaju integrisane transdisciplinarne usluge, usmerene na porodicu, koje se realizuju u detetovom prirodnom okruženju.
Olivera Krstović, socijalni radnik

Od 2010. godine zaposlena u Gradskom centru za socijalni rad, kao licencirani, diplomirani socijalni radnik. Angažovana na poslovima zaštite dece i omladine.
Baveći se ovim poslom, prethodnih godina je bila polaznik brojnih edukacija, seminara, obuka i programa a koji se tiču rada sa decom i porodicom. Poslednjih nekoliko godina u kontinuiranoj edukaciji u Modelu Ranih intervencija za porodicu i dece sa razvojnim smetnjama, i članica Tima za RI u Rakovici.
Slađana Petrović, defektolog
Sa 25 godina iskustva u radu sa decom sa smetnjama u razvoju i njihovim porodicama, trenutno zaposlena u Razvojnom savetovalištu Doma zdravlja Niš, na poslovima identifikovanja razvojnih kašnjenja i praćenja psihomotornog razvoja dece, sprovođenja stimulativnih i korektivnih programa, podržavanja i edukovanja roditelja za rad u porodičnom okruženju i savetodavnog rada sa roditeljima. Član je Tima za Ranu intervenciju i primarni prižalac usluge za porodice koje su u programu pilotiranja ovog Modela, koji se planira i realizuje u detotovom prirodnom okruženju i koji podrazumeva podršku porodici, vaspitačima i građenje inkluzivnih okruženja u kojima može biti podstaknuto učešće, razvoj i autonomija deteta.
Slađana se tokom cele profesionalne karijere usavršavala i edukovala u oblasti randog razvoja, učenja, socijalne i obrazovne inkluzije i učestvovala u brojnim projektima koji su imali za cilj da se unaprede usluge za decu i porodice u našoj zemlji. Autor je i koautor brojnih radova i izlaganja na domaćim stručnim skupovima i konferencijama.
Dr Dunja Civrić, pedijatar
Razmišljajući o elementima kratke biografije, zaključila sam da nije važno kada sam završila fakultet ili specijalizaciju, možda i zato što je bilo davno. To su bili početni, neophodni koraci, kojima sam krenula na put istraživanja ogromne oblasti razvoja dece.
Proces učenja odvijao se u interakciji sa značajnim pojedincima, istaknutim stručnjacima koji se bave podrškom deci i institucijama koje se bave decom, poput Instituta za majku I dete, Univerzitetske dečije klinike, Instituta za mentalno zdravlje, Specijalne bolnice za cerebralnu paralizu i razvojnu neurologiju. Učila sam u sardanji sa predstavnicima nevladinog sektora i uz podršku UNICEF-a, prevenstveno u projektima vezanim za rani razvoj dece i podršku porodicama i deci sa smetnjama u razvoju.
Učestvovala sam u definisanju načina rada Razvojnog savetovališta Doma zdravlja u Sremskoj Mitrovici i verujem, doprinela podizanju svesti u lokalnoj zajednici kada je u pitanju podrška deci i porodicama. Sardanja sa udruženjima roditelja je izuzetno važan deo mojih aktivnosti.
Olivera Korica, fizioterapeut
Strukovni fizioterapeut u Razvojnom savetovalištu u Sremskoj Mitrovici. Diplomirala na Visokoj medicinskoj školi strukovnih studija, smer strukovni fizioterapeut.
Radno iskustvo – 15 godina staža u službi razvojnog savetovališta.
Njena želja je da u okviru online savetovališta pruži roditeljima dodatnu podršku kako da na kvalitetan i kreativan način provode vreme sa svojim detetom.
Tatjana Stevanović, nutricionista
Pedijatrijska sestra i strukovni nutricionista sa preko 25 godina radnog iskustva. Mnogiim roditeljima je pomagala kao patronažna sestra pri dolasku novog člana u porodicu, zatim kao savetnica u Halo bebi, a takođe i kao predavač i voditelj brojnih radionica o zdravoj ishrani i trudnoći.
Posle 23 godine rada u Domu zdravlja Rakovica, sada je zaposlena u pedijatrijskoj ambulanti Bebologija.
Smatra je da je beskrajno važno da svaki roditelj dobije podršku, kako bi se u svojoj nezamenljivoj ulozi osećao osnaženijim, zadovoljnijim i samopouzdanijim. Briga o roditelju je kamen temljac u brizi za decu.
Verica Branković, medicinska sestra vaspitač
Viša medicinska sestra – vaspitač i primarni pružalac usluga u Timu za Rane intervencije u Rakovici. Godinama je radila kao saradnik na preventivnoj zdravstvenoj zaštiti dece predškoslog uzrasta i kao stručna medicinska pratnja na rekreativnom boravku. Trenutno je i predsednik upisne komisije Predškolske ustanove „Rakovica“ i imenovani saradnik za Interresornu komisiju na ovoj opštini. Vodi jaslenu grupu, i sa velikom posvećenošću i ljubavlju pruža podršku deci u njihovom najranijem razvoju.
Od 2019. godine član je Tima za Rane intervencije za porodice i decu sa razvojnim kašnjenjima, od kada je i u kontinuiranoj edukaciji za savremeni pristup ranim intervencijama. Ovaj pristup se oslanja na ideju da su u fokusu planiranja integrisanih usluga, prioriteti i ciljevi koje za dete ima porodica, kao i potrebe deteta i porodice kako bi se obezbedilo maksimalno moguće učešće u socijalnom životu, autonomija i dobrobit za dete.
Ostavi komentar